deneme
BilimTeknoloji

Bilgisayara Format Nasıl Atılır ?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır ?
Öncelikle bunun birden fazla cevabı vardır, format aslında işletim sistemini sıfırdan kurmaya denir ve bununla birlikte birden fazla işletim sistemi vardır. Örnek vermek gerekirse Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemleri vardır, ama bunlarda kendi aralarında sınıflara ayrılır. Mesela Windows 7 işletim sisteminin Home Basic, Home Premium, Professional ve Ultimate gibi çeşitleri vardır, bunlarda kendi aralarında 32 bit ve 64 bit olarak tekrar sınıflara ayrılır.  Aralarında RAM desteği farklı vardır.
Windows 7 32bit için RAM desteği şu şekildedir: Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri en fazla 4GB RAM destekler.

Windows 7 64bit için RAM desteği şu şekildedir: Windows 7 Home Basic için 8 GB, Home Premium ise en fazla 16 GB destekler. Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri ise 192 GB destekler.

İşletim sistemi seçimini yaptıktan sonra, internetten iso dosyasını indirmeniz gerekiyor, Microsoft sitesinden bunu yapabilirsiniz. (Ama her Windows sürümü orda olmayabilir)
Daha sonra ise Windows 7 USB/DVD Download Tool veya benzeri bir yardımcı program kullanarak boş bir USB Belleğe indirdiğiniz iso dosyasını yazdırabilirsiniz. İşlem tamamlanınca bilgisayarda varsa yedeklemek istediğiniz veriler onları Harici bir diske veya belleğe yedeklemeniz uygun olacaktır. Son olarak bilgisayarı kapatıp tekrar açıyorsunuz, açarken ilk ekranda bios ayarları kısmından veya boot menu kısmından iso dosyasını yazdırdığınız usb belleği seçip formatı başlatıyorsunuz. Bu kısma kadar her işletim sisteminde yapılması gerekenler aynıdır. O yüzden bundan sonrasını anlatmak yerine formattan sonra yapılacaklar kısmına geçiyorum. İnternetten hangi işletim sistemini kuruyorsanız nasıl kurulduğuna bakabilirsiniz.

Format işlemi bittikten sonra yapılacaklar
Öncelikle sürücü (driver) kurulumu yapılmalıdır, sürücüleri kısaca anlatmak gerekirse bilgisayardaki ses kartı, ekran kartı, ethernet kartı, usb girişleri, bluetooth gibi cihazların düzgün çalışmaları sağlayan yazılıma sürücü denir. Bunun için tavsiye edilen en iyi yazılımlardan biri IObit Driver Boosterdır. Program sürücüleri internet üzerinden indirdiği için ilk önce Ethernet sürücüsünü elinizdeki CD den veya farklı bir yöntem kullanarak yükleyebilirsiniz, sürücüsüz çalışan usb wifi cihazları bu iş için kullanılabilir.
Tüm sürücülerin kurulumu bittikten sonra, son aşama olan temel yazılımlara geçiyoruz.

Bunlar; WinRaR, Medya Oynatıcı (MPC veya VLC),
Google Chrome gibi yazılımlardır.
İsteğe bağlı olarak ise  Microsoft Office Araçları, Skype, TeamViewer, Opera, Antivirüs gibi uygulamaları da yükleyebilirsiniz. Gereksiz programlar yüklenmemeli, zira her program fazladan işlemci gücü ve ram kullanımını arttırır ve bunun sonucunda sistem yavaşlamaya başlar..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu