deneme
Uncategorized

Flash tabanlı Sitelerin Artıları ve Eksileri

Flash tabanlı siteler son birkaç yıldan beri bir çılgınlık oldu ve Macromedia Flash’ta gittikçe daha fazla harika özellik derledikçe, İnternet’te gittikçe daha fazla flash sitesi olacağını tahmin edebiliriz. Bununla birlikte, Flash tabanlı sitelerin şişirilmiş ve gereksiz olduğu tartışılmıştır. Çizgiyi tam olarak nerede çekeceğiz? İşte basit bir döküm.

İyi:

Flash tabanlı Sitelerin Artıları ve Eksileri

Etkileşim


Etkileşim

Flash’ın Actionscript’i geniş bir olasılık alanı açar. Programcılar ve tasarımcılar, çok canlı geri bildirim formlarından çekici Flash tabanlı oyunlara kadar değişen etkileşimli özellikler oluşturmak için Flash’ı kullandılar. Bu tamamen yeni etkileşim düzeyi, ziyaretçilerin her zaman daha fazlası için geri gelmesini sağlayacaktır.

Standart bir site


Standart bir site

Flash ile, tarayıcılar arası uyumluluk konusunda endişelenmenize gerek yok. Belirli bir css kodunun Internet Explorer, Firefox ve Opera’da nasıl farklı göründüğüne dair artık sıkıntı yok. Site öğelerinizi Flash’ta konumlandırdığınızda, kullanıcının Flash Player yüklü olduğu sürece her zaman oldukları gibi görünürler.

Animasyon yoluyla daha iyi ifade


Animasyon yoluyla daha
iyi ifade

Flash’ta, bir mesajı çok daha verimli ve etkili bir şekilde iletmek için animasyon özelliklerinden yararlanılabilir. Flash, raster tabanlı ve dolayısıyla boyutu çok daha büyük olan gerçek “film dosyalarının” aksine vektör tabanlı (ve dolayısıyla daha küçük dosya boyutları) olduğundan animasyon için hafif bir seçenektir.

Kötü ve çirkin:


Kötü ve çirkin:

Flash oynatıcı

İnsanlar Flash filmleri izleyebilmeleri için önce Flash oynatıcıyı indirmelidir, bu nedenle Flash kullanıldığında ziyaretçi sayınız önemli ölçüde azalacaktır çünkü herkes sadece sitenizi görüntülemek için Flash oynatıcıyı indirmeye istekli olmayacaktır


İnsanlar Flash filmleri
izleyebilmeleri için önce Flash oynatıcıyı indirmelidir, bu nedenle Flash kullanıldığında ziyaretçi sayınız önemli ölçüde azalacaktır çünkü herkes sadece sitenizi görüntülemek için Flash oynatıcıyı indirmeye istekli olmayacaktır. Ayrıca, oynatıcı kurulu değilse, kullanıcıyı Flash indirme sayfasına yönlendirmek için ek çalışma yapmanız gerekecektir.

Site optimizasyonu

İçeriğiniz Flash’ta sunulduysa, çoğu arama motoru içeriğinizi dizine ekleyemezdi


İçeriğiniz Flash’ta sunulduysa,
çoğu arama motoru içeriğinizi dizine ekleyemezdi. Bu nedenle, arama motorlarında iyi bir sıralama elde edemezsiniz ve sitenize gelen trafik daha az olacaktır.

Yüklenme zamanı

Kullanıcılar, Flash içeriğini yüklemek için normal metin ve resimlere kıyasla normalden daha uzun süre beklemek zorundadır ve bazı ziyaretçiler sabrını kaybedip Geri düğmesini tıklayabilir


Kullanıcılar, Flash içeriğini
yüklemek için normal metin ve resimlere kıyasla normalden daha uzun süre beklemek zorundadır ve bazı ziyaretçiler sabrını kaybedip Geri düğmesini tıklayabilir. Flash’ınızın yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, ziyaretçileri kaybetme riskiniz o kadar artar.

Gitmenin en iyi yolu, Flash’ı yalnızca onunla birlikte gelen etkileşime ve harekete kesinlikle ihtiyaç duyduğunuzda kullanmaktır. Aksi takdirde, siteniz yalnızca basit metinsel ve grafiksel bilgiler sunmaksa, Flash ve HTML karışımı kullanın veya saf metin kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu