deneme
Bilim

Işık Hızını Aşmak, Mümkün mü?

Işık Hızını Aşmak, Mümkün mü?
Işık bugün evrende bildiğimiz en hızlı şeydir, Işık herhangi bir kütlesi olmayan foton parçacıklarından oluşan bir yapıdır, ve evrendeki hiçbir nesne madde atom vs, bu fotonlardan daha hızlı Hareket edemiyor. Albert Einstein’ın 20. Yüzyılın başında dediği gibi ışık hızı gerçekten de aşılamaz ama bazı istisnai durumları var. Bildiğimiz gibi ışık Saniyede 300.000 km hıza çıkabilir, ama bu hız tam olarak doğru olmamakla beraber Işığın gerçek hızı Saniyede 299.792.458 m/s metredir. Ama kabaca Saniyede 300.000 KM olarak bilinir. Işığın yani fotonların saniyede 300.000 Km hıza ulaşabileceği tek yer vakum ortamıdır, yani hiçbir şeyin olmadığı tamamıyla yalıtılmış sıfır boşluğun bulunduğu ortamlardır. Böyle ortamlarda ışığın çıkabileceği maksimum hız Saniyede 300.000 kmdir. Ama gerçek Dünyada ve evrende vakum ortamları doğal olarak bulunmadığı için ışığında maksimum hıza ulaşması her zaman mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse, bir odada ışığın saniyede 300.000 KM hıza ulaşması pek mümkün değil, çünkü A noktasından B noktasına giden fotonların karşısına bir çok engel çıkacaktır. Ortamdaki havanın büyük bir kısmı azot atomlarından oluşur. Bunun yaklaşık %25lik kısmı oksijen atomlardan ve %1lik kısmı da karbondioksitten oluşur. Foton parçacıkları bu engellerden dolayı asla maksimum hızına ulaşamaz.


Peki Işık Hızına ulaşabilir ve bunu Geçebilir miyiz?
Einstein bunun imkansız olduğunu söylüyor, çünkü ışık evden kaydedilen en büyük hıza sahip ve böylesine bir hıza ulaşabilmek için ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayabilecek hiçbir şey yok. Fakat bilim, bilim adamlarının imkansız olduğunu düşündükleri şeyleri gerçekleştirerek bugüne kadar geldi ve güzel yanı işte bu. Günümüzde birçok bilim adamı ışığın hızına ulaşabilmek için teoriler geliştiriyor. Milyonlarca dolarlık yatırımlar bu çalışmaların yapılabilmesi için harcanıyor. Bir teoriye göre bir tren 100 KM hızlı uzaya fırlatılırsa bir süre sonra hızının sürekli olarak arttığını görebiliriz. Çünkü uzay boşluğunda dünyadaki gibi bir sürtünme olmadığı için hız belli noktaya kadar artmaya devam edecektir. Bu şekilde uzun bir süre sonra ışığın hızına ulaşılabilir. Fakat dünya üzerindeki hiçbir madde böylesine yüksek bir hıza dayanamaz ve muhtemelen 100.000 km hıza ulaşmadan buhar olacaktır. Bir el çırpmamızı 1sn kabul edersek, elimizi çırptığımız anda ışık dünyayı 7 kez dolaşmış olacak, veya gözümüzü açıp kapattığımız sürede ışık aya gidip gelecektir. Gözümüz bu hızda hiçbir şey fark edemez, ve bu zaman kavramının kaybolması demek. Çünkü ışık hızında hareket eden bir canlı birkaç dakika içerisinde bizim 1 aylık hayatımızı yaşayacaktır.
Evren o kadar büyük ki, kendi galaksimizden çıkıp, en yakınımızdaki galaksiye ulaşabilmek ışık hızıyla bile 25.000 bin yıl sürecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu