deneme
Uncategorized

Sitenizde Bulunmaması Gereken Web Tasarım Öğeleri

Bir web tasarımcısı olarak, web sitelerinizi ziyaretçilerinize en büyük kullanım kolaylığını, en iyi izlenimi ve en önemlisi misafirperver bir deneyimi sağlayacak şekilde tasarlamalısınız. Tüm dünyadaki en iyi ürüne sahip olup olmadığınız önemli değil – web siteniz kötü yapılmışsa, tek bir kopyasını bile satamazsınız çünkü ziyaretçiler, kötü tasarım nedeniyle web sitenizden çıkarılır.

“İyi bir tasarım” dan bahsettiğimde, sadece iyi bir grafik tasarımdan bahsetmiyorum. Profesyonel bir web tasarımı, iyi bir web sitesi tasarımına katkıda bulunan pek çok bileşen olduğunu belirtebilir – erişilebilirlik tasarımı, arayüz veya düzen tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı ve tabii ki en basit olanı, yani grafik tasarım.

Sitenizde Bulunmaması Gereken Web Tasarım Öğeleri

Bu nedenle, karşılaştığım en kötü web tasarımlarının bazı özelliklerini vurguladım


Bu nedenle, karşılaştığım
en kötü web tasarımlarının bazı özelliklerini vurguladım. Umarım, bunu kendi sitenizle bir kontrol listesi olarak karşılaştırabilirsiniz ve sitenizdeki herhangi bir şey kriterlere uyuyorsa, ciddi adımlar atmanın tam zamanı olduğunu bilmelisiniz!

1) Arka plan müziği

Bir grubu, CD’yi veya müzikle ilgili herhangi bir şeyi tanıtan bir site işletmiyorsanız, sitenize döngüsel arka plan müziği koymaktan uzak durmanızı gerçekten tavsiye ederim


Bir grubu, CD’yi
veya müzikle ilgili herhangi bir şeyi tanıtan bir site işletmiyorsanız, sitenize döngüsel arka plan müziği koymaktan uzak durmanızı gerçekten tavsiye ederim. İlk başta size hoş gelebilir, ancak yüzlerce sayfalık büyük bir site işlettiğinizi ve bir ziyaretçi sitenizdeki başka bir sayfaya her göz attığında arka plan müziğinin yeniden çalmaya başladığını hayal edin. Ziyaretçiniz olsaydım, hoparlörlerimi kapatır veya sitenizi terk ederdim. Dahası, sitenizi görüntülerken ziyaretçilerin yükünü artırırlar – çevirmeli bağlantı kullanan kullanıcılar, sitenizi görüntülenmesi gerektiği gibi görüntülemek için daha uzun süre beklemek zorunda kalacaklar.

2) Ekstra büyük / küçük metin boyutu

Dediğim gibi, web tasarımında salt grafikten daha fazlası var – kullanıcı erişilebilirliği de bunun büyük bir parçası! Ziyaretçilerinizin gözlerini yormadan okuyabilmeleri için sitenizdeki metni okunaklı ve makul boyutta tasarlamalısınız


Dediğim gibi, web
tasarımında salt grafikten daha fazlası var – kullanıcı erişilebilirliği de bunun büyük bir parçası! Ziyaretçilerinizin gözlerini yormadan okuyabilmeleri için sitenizdeki metni okunaklı ve makul boyutta tasarlamalısınız. Web sitenizin içeriği veya satış kopyanız ne kadar iyi olursa olsun, okunaksızsa hiçbir şey satmazsınız!

3) Açılır pencereler

Açılır pencereler o kadar bariz bir şekilde reklamları görüntülemek için kullanılıyor ki, aklımda, açılır pencerelerin% 90’ı ilgime değmiyor, bu yüzden her biri pop-up engelleyicimden geçmeyi başardığında onları içgüdüsel olarak kapatıyorum (evet, pek çok benzerine sahibim orada kullanıcılar!) ve ekranımda beliriyor


Açılır pencereler o
kadar bariz bir şekilde reklamları görüntülemek için kullanılıyor ki, aklımda, açılır pencerelerin% 90’ı ilgime değmiyor, bu yüzden her biri pop-up engelleyicimden geçmeyi başardığında onları içgüdüsel olarak kapatıyorum (evet, pek çok benzerine sahibim orada kullanıcılar!) ve ekranımda beliriyor. İletmeniz gereken çok önemli bir mesajınız olduğunu ve bir ziyaretçinin ekranında çoğu zaman öldürülen bir açılır pencereye koyduğunuzu düşünün. Web siteniz işlevini hemen kaybeder!

Bu makaleyi bitirirken, bir web yöneticisi olarak işinizin, web sitenizin etkili bir şekilde yapması gerekeni yaptığından emin olmak olduğunu hatırlatmama izin verin. Bazı küçük hataların sitenizin en iyi şekilde çalışmasını engellemesine izin vermeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu