deneme
BilimHaberTeknoloji

Tüneller Ne İçin Kullanılır?

Tüneller Ne İçin Kullanılır?
Tüneller herkes için değildir, ancak bir inşaat süreci olarak veya şantiyenin kendisinde tünel inşaatından yararlanabilirsiniz. Tünel, bir bölgedeki belirli alanları kontrol etmenin veya hariç tutmanın bir yoludur. Geniş alanlarda kullanılan tünellerin bazıları, havalandırmanın şantiyede yer alan kanallardan alan üzerinden geçebilmesi için zorla havalandırmaya sahiptir.

Duvarlar birçok malzemeden yapılabilir ve genellikle metal veya betondan yapılır. Bazıları çok yüksek basınçlarda inşa edilmiştir, çünkü bunlar site içindeki bir alanı sınırlamak veya hariç tutmak için kullanılabilir. Bu duvarlar genellikle şantiyedeki bir alanı kontrol etmek için inşa edilir.
Birçoğu bir taban alanındaki bir alanı kontrol etmek için tüneller kullanır. Tüneller, alanın zeminin altında uzanan bir boru oluşturan beton veya çelik borular gibi malzemelerden oluşur. Bu tüp, zeminin altındaki alanın kısıtlanmasını sağlayan hava akışını içerir.
Tüneller inşaat sahalarında kullanıldığında, işçiler yaralanmaları önlemek ve bir bölgede sürekli hava akışı olmasını sağlamak için birbirine çok yakın çalışırlar. Bu, havayı bu amaçla devir daim ettirmek için de kullanılabilen bir dizi havalandırma deliği kullanılarak yapılır. Tünelden sabit bir hava akışı seviyesinin korunması önemlidir. Hava akışı izlenir, böylece verimlilikle ilgili bir sorun olmaz.
Tünelleri yapmak için kullanılan farklı malzemeler vardır, böylece bitmiş ürünün kalitesi üretilebilir. Güvenli bir ortamın korunmasına yardımcı olan bir dizi malzeme vardır. Bir tünelin yapımında kullanılan malzeme türleri, konumun gereksinimlerine bağlı olacaktır.
İnşaattaki boru duvarları, birlikte kaynak yapılmış çelik borulardan yapılır. Çelik borular daha ucuz olanlardan daha ucuzdur ve çoğu durumda bu boruları birbirine kaynaklamak için bir kaynak makinesi kullanılacaktır. Bu yöntemi kullanmak tüpün kopmamasını sağlar.
Bir tünelin inşasında ortak bir unsur olan kaynaktır. Çelik boruların kaynağı çok popüler bir tekniktir ve aynı zamanda diğer tüm inşaat biçimlerini birlikte kaynaklamak için kullanılır. Tüneli bir arada tutan parçaları oluşturmak için bir kaynak kombinasyonu kullanılır.
Tünel inşası, malzemeyi bir arada tutmaya yardımcı olan güçlü ve sert malzemeler kullanır. Malzemeler, tekrar kaynak yapılması gerekmeyecek şekilde monte edilir. Bunlar, boruyu daha güçlü hale getirmeye yardımcı olan metal plakalarla güçlendirilmiştir.
Su, tünel inşaatlarında kullanılabilecek bir diğer elementtir. Su tünele pompalanır ve gereken temiz hava miktarını sağlamak için kullanılır. Bu, bina sıcaklıklarını ve hava sıcaklıklarını makul bir seviyede tutmaya yardımcı olur.
Diğer tünel açma süreçleri toprak kırma, çakıl ve toprakta bulunan diğer kayaların yerleştirilmesidir. Taşlar daha sonra tünele yerleştirilir, daha sonra yavaş yavaş aşınırlar. Bu taşlar daha sonra tünel oluşturmak için kullanılır.
Bu tünel açma işlemi, iklim değişikliklerinin etkilerine dayanabilecek inşaat yüzeyleri üretmek için kullanılır. Yüzey pürüzsüzdür, böylece geleceği görmek için kullanılabilir. Büyük taş yüzeylerin bulunmadığı yerlerde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu